Mød Lars Bo Adamsen

Derfor har han været hos SKIOLD siden 1991: "Gode produkter, gode kollegaer og gode kunder. Den er ikke længere."

For Lars Bo Adamsen, Sales Manager, startede arbejdslivet i en helt særlig uniform. Efter tiden som elektrikerlærling aftjente han sin værnepligt ved Livgarden, og det betød, at han var med til at passe på selveste hendes majestæt Dronning Margrethe II på Amalienborg.

Efter tiden i Livgarden og med et svendebrev i hånden blev det til syv måneder hos en el-installatør i Danmark, inden eventyrlysten trak ham mod den anden side af jordkloden – Australien og New Zealand.

De følgende ni måneder blev en oplevelse for livet, da Lars Bo Adamsen deltog i en form for udvekslingsophold, hvor unge danskere rejste til Australien og New Zealand, mens australiere og new zealændere drog mod Europa.

"Jeg arbejdede på en stor fårefarm med 6.000-7.000 hektar jord. I løbet af de ni måneder fik jeg heldigvis også mulighed for at se det meste af Australien. Det var virkelig nogle spændende og lærerige måneder," fortæller Lars Bo Adamsen.

Efter opholdet på den anden side af jordkloden blev det ikke til lang tid i Danmark, for han fik job som elektriker i England.

"Det var ikke mig, For det gav godt nok gode penge, men jeg må også erkende, at de blev lige så hurtigt brugt på de mange engelske pubber,” indrømmer Lars Bo Adamsen med et smil.

Tyvstartede med salg

Den 1. august 1991 tog karrieren en ny drejning, da han fik job hos SKIOLD, der dengang gik under navnet Datamix og havde base i Lind ved Herning.

I det første års tid arbejdede han som elektriker med montage i staldene. Fra 1991 til 1998 fungerede han som servicemontør, hvorefter han officielt skiftede til salgsafdelingen.

"Jeg var faktisk begyndt med salg allerede i 1995," afslører Lars Bo Adamsen.

"Dengang kunne Datamix ikke finde nogen, der ville tage til Thailand for at lave montagearbejde. Men jeg kontaktede salgsafdelingen og sagde 'den tager jeg gerne'. Det var så min debut som SKIOLD-medarbejder i Thailand."

Siden da har Lars Bo Adamsens fokus udelukkende været rettet mod eksport, hvilket har ført ham til et væld af forskellige lande, herunder Irland, Spanien, Italien, Tjekkiet og adskillige destinationer i Asien.

"Jeg var faktisk med til at etablere SKIOLDs kontor i Vietnam, og i den forbindelse var jeg i Vietnam én gang om måneden, så jeg har siddet meget i en flyver gennem årene."

I nogle år nåede antallet af rejsedage op på 100-120, men i dag er det tal reduceret betragteligt til 40-50.

"Dengang var jeg ungkarl og uden forpligtelser. I dag er det noget andet, så 40-50 dage passer godt og giver mulighed for at have et liv ved siden af arbejdet," forklarer han.

Gode produkter, kollegaer og kunder

Adspurgt om, hvad der har holdt ham hos SKIOLD i så mange år, er svaret kort og præcist: "Gode produkter, gode kollegaer og gode kunder. Den er ikke længere."

Når han ser på SKIOLDs styrker, er kvaliteten det første, han fremhæver.

"Kvalitetsprodukter. Det må vi ikke negligere. I vores branche kommer der konkurrenter, der presser os på prisen. Men vi har kvalitet, og kunder vil gerne betale for kvalitet, så de undgår at skulle købe reservedele hele tiden."

 

Fakta om Lars Bo Adamsen

  • 57 år.
  • Uddannet elektriker.
  • Bor i Viborg med sin kæreste og deres datter.

Fritiden bliver brugt på familie, venner, hus, natur, jagt og sin Schapendoes hyrdehund.