Ukompliceret skivemølle gør foderproduktionen stabil i Vrå

På DLG’s foderfabrik i Vrå bliver der årligt produceret omkring 150.000 tons svinefoder til områdets producenter. Her er stabil drift afgørende

Når produktionen står stille, bliver det hurtigt dyrt, og derfor spiller både driftssikkerhed, service og vedligehold en central rolle i valget af produktionsudstyr.

For omkring tre år siden udskiftede DLG i Vrå deres tidligere mølle på foderfabrikken med en skivemølle fra SKIOLD. Valget faldt blandt andet på skivemøllen, fordi konstruktionen er enkel, og fordi fabrikken selv kan udføre en stor del af den løbende service.

”Skivemøllen kører godt. Den er simpel og let at arbejde med, og det betyder meget for os, at vi selv kan udføre en del af servicen og det løbende vedligehold,” siger Anders Jensen, der er ansvarlig for reparation og vedligehold af foderproduktionen hos DLG i Vrå.

Tidligere havde fabrikken et større valseanlæg, hvor service kunne være en både tidskrævende og omkostningstung opgave. Ifølge Anders kunne en større service kræve to-tre mand i omkring et døgn samt reservedele for 200.000-300.000 kroner.

På den nye skivemølle fra SKIOLD gennemfører DLG fortsat den årlige service for at holde anlægget kørende. Men den simple konstruktion og billigere reservedele betyder, at de løbende omkostninger til at holde møllen kørende er væsentligt lavere.

Anders vurderer, at serviceomkostningerne ligger på omkring det halve sammenlignet med det tidligere anlæg.

Anders Jensen er ansvarlig for reparation og vedligeholdelse af foderproduktionen hos DLG i Vrå. Privat foto.

Fejlproduceret skive drillede

Selvom DLG i Vrå har gode erfaringer med driften af skivemøllen, har der været brug for service undervejs.

I forbindelse med udskiftning af en sliddel på møllen, blev der meldt fejl, da en ny skive skulle justeres. Først blev der arbejdet med forskellige indstillinger af justeringsmotoren. Det viste sig imidlertid, at årsagen ikke lå i styringen, men at en af skiverne var uden for tolerance.

Derfor måtte den skæve skive udskiftes med en ny plan skive, som de havde liggende på lager hos SKIOLD i Sæby.

”Onlineadgangen til DLG’s SK10-enhed muliggjorde, at vi hurtigt kunne udelukke styringen og indkredse fejlen til noget mekanisk. Da årsagen var fundet, havde vi en ny skive klar samme dag,” forklarer Kristoffer Stidsholt, der er servicetekniker hos SKIOLD.

Efter udskiftningen kunne møllen justeres korrekt, og DLG fik anlægget indkørt igen efter service.

For Anders Jensen er erfaringen samtidig et eksempel på, hvor vigtigt det er, at teknisk udstyr er tilgængeligt og forståeligt for de medarbejdere, der arbejder med det til daglig.

”Nedetid er dyrt for os. Det kan koste omkring en million kroner i døgnet i tabt produktion, så det har stor betydning, at vi hurtigt kan finde en fejl og selv håndtere så meget som muligt,” siger han.

DLG's erfaringer viser, at møllen er nemmere at vedligeholde.

Service skal understøtte produktionen

DLG-fabrikken i Vrå er virksomhedens nordligste foderfabrik i Danmark, og de lokale svineproducenter er afhængige af, at produktionen fungerer. Derfor er planlægning af service og vedligehold ikke kun et spørgsmål om økonomi, men også om forsyningssikkerhed.

Det stiller ifølge SKIOLD krav til både udstyrets konstruktion og den service, der omgiver det.

”Vi ved, at vores industrikunder har brug for udstyr, de selv har mulighed for at servicere i det daglige. Desuden har de brug for adgang til vores specialister, når der opstår mere komplekse problemer, så vi hurtigt kan få anlægget til at køre igen,” siger Henrik Hanghøj, Head of Field Service & Helpdesk hos SKIOLD.

For DLG var netop den enkle opbygning en væsentlig årsag til valget af SKIOLDs skivemølle. Fabrikken havde desuden hørt positive erfaringer fra en anden DLG-fabrik, hvor tilsvarende skivemøller havde kørt problemfrit.

På trods af den defekte skive er erfaringen i Vrå, at møllen lever op til den vigtigste opgave: at holde produktionen i gang - samtidig med at den løbende vedligeholdelse er blevet enklere og billigere.

Læs artikel i Effektivt Landbrug her


NYHEDER FRA SKIOLD

Bliv inspireret, udforsk de nyeste innovationer og historier fra SKIOLD, og få input til dit næste projekt.

Tilmeld dig SKIOLDs nyheder her

Kom og mød SKIOLD på Agromek 2026

SKIOLD er igen med på Agromek, og i år har vi en række nye løsninger med til messen

TransPork jubilæum – 30 år med stabil tørfodring

I år kan vi hos SKIOLD fejre noget helt særligt: TransPork fylder 30 år.

Læs mere GRIS

Ny, opdateret ESF-station

Vi kan nu præsentere den nye SKIOLD ESF-station – designet med øje for dyrevelfærd, holdba…

Læs mere GRIS